Jak vám mohu pomoci? Ohlédnutí za podzimní Kávou s koučem.

Q: „Jak vám mohu pomoci?“

A: „Ještě nikdy jsem se koučem nesetkal/a a rád bych vyzkoušel/a co takové koučování může do mého života přinést.“

Tahle úvodní výměna byla nepsaným pravidlem při většině mých koučovacích setkání prvního říjnového týdne. A už v této první výměně byl signál, že jsme tu oba dobře. Neboť dát lidem možnost vyzkoušet a udělat si názor na koučování je cílem opakované celorepublikové akce „Káva s koučem„. Díky zpětné vazby věřím, že jsme se k hledaným odpovědím dostali.

A stejně jako zájemci objevovali kouzlo koučování, já objevoval kávu, kterou normálně nepiji. Tedy kávu, nalijme si zde čistého… vína. Začal jsem u latté. Což v jednom z podniků, zaměřených na tu kvalitní kávu, s úsměvem vystihla servírka slovy: „Tady máte tu kávu ne-kávu“. Naše koučování však bylo čistý destilát, který se do takové hodiny může vejít. Obsahově neředěno, se silným chuťovým dozvukem v podobě výsledků:

  • Odnáším si praktické kroky; ujasnění do čeho se pustit a tím i pocit menšího stresu.
  • Zjistila jsem, do čeho se nyní pustit a v čem vytrvat.
  • Zastavení v čase; možnost nahlas vyslovit myšlenky a probrat to s nestranným člověkem.
  • Urovnání myšlenek; mám akční plán; vím co a proč dělat.
  • Utriedenie priorít; nakopnutie; odpovede na otázky, které by som si sama nekládla.
  • Setkání mi pomohlo promyslet si další kroky v práci, podívat se na „nepříjemné“ aktivity a najít v sobě motivaci.

Odstup a plánování

Podzimní běh byl tedy tématy ve znamení získávání nadhledu a plánu k následným akčním krokům. Tedy činnosti, ke které si v životě nedáváme tolik prostoru. Výmluv máme hodně. Buď pod pocitem tlaku dalších a dalších emailů a úkolů, nebo výčitek, že čas věnovaný plánování, je jen odkládání a marnění času. Která je ta vaše? Přitom uvnitř cítíme, že získání širší perspektivy, je pro naše správné rozhodování a pocit z něj, velmi důležité.

Naší nabídku na setkání a „povolené uvolnění rozhledu“ využilo na 120 lidí, z toho nadpoloviční většina neměla s koučováním předchozí zkušenosti. Své služby nabízelo, právě a jen za pozvání na kávu, 57 certifikovaných koučů ve 42 českých a moravských městech. Podrobnosti pak v tiskové zprávě.

Já jsem se stihl, ke své běžné pracovní náplni, setkat s 9 zájemci. Děkuji všem svým spokojeným současným a dřívějším koučovaným: větší polovina zájemců o koučování při kávě přišla právě na vaše doporučení. Diář jsem měl plný ještě než samotná akce začala! A k tomu bylo trocha té kávy a plánování potřeba.

Dvě doporučení na konec

První: našim nejčastějším místem setkání bylo horní patro kavárny SKØG Urban Hub, kterou tímto mohu vřele doporučit. Nejen pro kávu a cheescakey.

Druhé: alespoň jednou za týden, či čtrnáct dní, si sednout s tužkou a papírem, a zodpovědět si tyto čtyři jednoduché otázky:

  • kam jdu?
  • kde jsem?
  • co nyní potřebuji?
  • co pro to udělám?

Samy, s kávou, s dobrým cheesecakem, nebo s koučem.
Mohu zaručit, že jakákoliv kombinace dělá divy!

 

Tak na viděnou při jarním běhu akce Káva s koučem od 16. do 22. května 2016.

Či kdykoliv jindy, stačí mi napsat.

Těším se na setkání s vámi,
nad dobrým latté i vašim příběhem.
Josef