Jak ušetřit čas a udržet si přehled v mnoha záložkách.

Většina naší práce se v dnešní době odehrává v internetovém prohlížeči. Přitom od práce „na stole“ se moc neliší. Jen plocha není horizontální ale vertikální. To co se nám na stole projevuje ve formě hromadících se, či naopak zastrčených, papírů, tak v prohlížeči můžeme vidět ve formě otevřených oken a záložek. Bylo by hezké, kdyby i ten horizontální prohlížeč měl šuplíky, že?

Někdy, a nejen při mých koučovacích setkáních, vídám otevírat internetový prohlížeč s 10 či 15 záložkami najednou. Následuje hledání, kde to vlastně bylo – projekt, na kterém se dělá a o kterém se budeme bavit. Naopak někdo má strategii čistého stolu a vše při ukončení práce pozavírá. Pak však potřebuje vyťukat znovu ty 4 webovky. Opět. Jako včera, předevčírem a zítra i pozítří. Oboje zavání ztrátou času, že? Mám pro vás řešení zlaté střední cesty udržení si pořádku ve vícero otevřených záložkách.

Rozšíření Tab Groups (Firefox) a TabCloud (Chrome) jsou skvělým řešením pro vaší produktivitu přímo uvnitř prohlížeče. Popsané problémy řeší možností vytvoření skupin záložek, které si navíc můžete pojmenovat. Potřebujete-li svou práci ukončit, protože už jste tomu dnes dali dost, nebo vás přepadla náhlá potřeba dělat něco jiného, tak prostě přepnete, v rámci již otevřeného okna prohlížeče, do nové pracovní skupiny. Máte čistý stůl, svou nit jste přitom neztratili a můžete se k ní kdykoliv vrátit. Můžete tak přepínat mezi jednotlivými projekty a doslova se v do nich ponořit a pak z nich opět vystoupit, a tím podpořit svou koncentraci na jedné věci.

 

Jak to vypadá a jak na to

FireFox

Přes doplňky přidejte do svého prohlížeče Tab Groups (odkaz vás přivede na stránku doplňku).

FireFox_ed_sMá výhodu klávesových zkratek, takže levou rukou CTRL+SHIFT+E mě přenese na přehled webových stránek projektů, které mám aktuálně rozdělané.

Jeho přehledost a pohodlnost použítí je vlastně jeden z hlavních důvodů, proč u FireFoxu zůstávám.

Chrome

Přes Internetový obchod Google si přidejte TabCloud. (odkaz vás přivede na stránku doplňku)

Chrome_s Chrome_vyrez

 

 

 

Kromě pojmenování skupin, lze u obou rozšříení přesouvat stránky mezi skupinami přetažením.

 

Příklady použití

Rozšíření mi pomáhají udržet přehled u projektů, kde pracuji s více stránkami najednou. To mohou být aktuální projekty i ty déle trvající či opakované procesy. Následujícím rozdělením ukazuji možnosti použití, na kterém jsem nyní:

teď na tom dělám :

 • připravuji dílnu 5 Rytmů v Brně a mám nalistovaný server 5 Rytmů, kde se zadávají údaje do databáze; pro zpracování textu propagace stránku s profilem lektora, kterého zvu; můj web, kde to potřebuji vystavit; záložku s grafickým programem pro jednoduchou editaci obrázku pro web a facebook
 • podobně s kurzem RozHodnutí, který mám pod Prázdninovou školou Lipnice
 • stejně tak s dovolenou, kterou nyní projednáváme. Mám tu záložky s tipy na hotely, možné spoje, a několik zajímavostí k místům

jdu tam jednou za čas :

 • pro MU, kde učím základy projektového řízení, tu mám záložku s informačním systémem univerzity (přihlášení do profilu a správa předmětu); záložku s Trellem, kde si se studenty zkoušíme týmovou kooperaci; několik záložek s odevzdanými úkoly, které konzultujeme přes Google Drive;

průběžné :

 • sociální kolečko a některé osobností v nich, kdy není třeba opakovaně dohledávat;
  věci k blogování; nějaké momentální inspirace, grafický editor pro obrázky, můj web kde text dávám
 • „časopisy“, tedy stránky, kam se zajdu občas podívat pro rozptýlení i novinky

 

Shrnutí hlavních výhod

 • Podporuje práci v časových blocích, kdy se věnuji jednomu projektu či činnosti
 • Přehlednost, kdy mám vše roztříděně a přesto na jednom místě
 • Úspora času, neboť nemusím adresy znovu vyťukávat, v tom horším případě dohledávat

Samozřejmě, není to náhrada pro ukládání důležitých odkazů či článků na později. Na to jsou tu jiné postupy. Tento způsob je ideální pro práci s aktuálními projekty, nebo těmi, které běží na pozadí a je třeba se k nim občas vrátit a otevřít pro ně několik webových stránek.

A co vy? Jaké jsou vaše zkušenosti při práci s více záložkami? Máte nějaké další tipy? Používáte jiná rozšíření? Jaké jiné postupy pro zvládání více záložek používáte?

Přeji vám přehledné brouzdání informačními řekami internetu.

Josef